Czytanie globalne

Po co bawić się w czytanie? Po to by dać dziecku solidną podwalinę pod ogólną wiedzę (a wiadomo, że im młodszy umysł, tym chłonniejszy), by kształtować jego procesy poznawcze, pomnażać inteligencję i znakomicie się przy tym bawić. Dzieci za pomocą specjalnie przygotowanych materiałów poznają zapis graficzny wyrazu. Następnym etapem jest wprowadzanie wyrażeń oraz zdań aby uzyskać efekt końcowy czytania całej bajki. Dzieci w naszym przedszkolu czytają w języku angielskim. Niekiedy rodzice pytają czy umiejętność czytania we wczesnym wieku nie skraca dzieciństwa, nie kładzie się na nie cieniem. Odpowiadamy z mocą: – Absolutnie! Dzieci, które zaczęły czytać wcześniej niż ich rówieśnicy są dziećmi z dużą wiedzą ogólną, znakomicie radzące sobie w szkole, kochające książki, ze sporym poczuciem własnej wartości. Nie dostrzegamy żadnego niebezpieczeństwa w fakcie, że pięciolatek sam przeczyta sobie książeczkę. Większą troską napawać powinno długie przesiadywanie przed komputerem czy oglądanie telewizji, bądź bajek z odtwarzacza.